تمیز کردن مبل

تمیز کردن مبل

تمیز کردن مبل

تمیز کردن مبل خانه یکی از کارهای مهم و البته چالشی در نظافت و نگهداری مبل محسوب می‌شود. مبل‌ها نیز مانند هر وسیله دیگری کثیف می‌شوند و نیاز به نظافت دارند. نظافت مبل جدا از اینکه باعث تمیزی مبل می‌شود موجب افزایش عمر آن نیز می‌شود. مبل مانند لباس نیست که با خیال راحت آن را در ماشین لباس‌شویی انداخت و تمیز تحویل گرفت. شستن مبل یکی از چالش‌های مهم هر کدبانویی محسوب می‌شود، که تمایل دارد خود این کار را در خانه انجام دهد.

اصولا سه روش برای شستن مبل وجود دارد: روش اول دستی: این روش ابتدایی‌ترین روش و چه بسا سخت‌ترین روش محسوب می‌شود که خود فرد به صورت دستی، شستن مبل را انجام می‌دهد که زمانبر نیز هست. روش دوم استفاده از بخارشوی: در این روش شما با استفاده از بخارشوی شستن مبل خود را انجام می‌دهید که مستلزم داشتن دستگاه بخارشوی است. روش سوم استفاده از افرادی که در این زمینه فعالیت می‌کنند و دستگاه مخصوص این کار دارند.

پیشنهاد به شما: حتما مقاله خرید مبل کلاسیک را بخوانید.

ما با دسته سوم کاری نداریم. در این مقاله قصد داریم به روش اول و دوم بپردازیم. پس با ما در ادامه همراه باشید.

تمیز کردن مبل را خیلی باید با دقت و حوصله انجام دهید که اگر نتوانید با دقت و به طور صحیح این کار ا انجام دهید ممکن است موجب کثیف‌تر شدن مبل شوید و یا حتی بخود پارچه نیز آسیب بزنید. همچنین با توجه به گران شدن مبل و افزایش قیمت آنها، می‌طلبد که دقت بیشتری در این امر داشته باشید تا مجبور به عوض کردن پارچه مبل نشوید. در صورتی که حوصله و وقت آن را ندارید از افراد دیگری بخواهید که این کار را برای شما انجام دهند.

تمیز کردن مبل – اصول

قبل از اینکه شروع به شستن مبل کنید(چه به صورت دستی و چه با استفاده از بخارشوی) باید آن را آماده کنید:

ابتدا با جارو برقی، خوب تمام آشغال، خرده ریزها و گردوغبار موجود در گوشه و کناره‌های مبل را جارو کنید. در صورت داشتن سگ و یا گربه در خانه حتما موهای بیشتری روی آنها جمع می‌شود. توجه داشته باشید که جاروبرقی قادر به جمع کردن مو، پر و پرزها نیست. سعی کنید آنها با یک جارو دستی و یا یک پرزگیر جمع کنید. وقتی گردوغبار و موها را جمع کردید می‌توانید شستن مبل راشروع کنید. پیشنهاد می‌کنیم برای جلوگیری از کثیف شدن فرش، زیر مبل پارچه ‌ای ضخیم پهن کنید.تمیز کردن مبل

پیشنهاد به شما: برای خرید مبل استیل حتما این مقاله را بخوانید.

آزمایش کردن شوینده:

برای اینکه مطمئن شوید شوینده رو پارچه مبل اثر سویی ندارد، حتما قبل از شستشو، آن را روی قسمتی از پارچه مبل که در دید هم نباشد امتحان کنید و بگذارید ۱۰ دقیقه بماند. اگر رنگ پارچه تغییر نکرد آن وقت شروع به شستن کل مبل کنید.

تمیز کردن مبل به صورت دستی:

در این روش یک لگن بزرگ را با آب ولرم(نه سرد باشد و نه گرم بلکه ولرم باشد) تا تصفه پر می‌کنیم. آب ولرم خود نیز به تنهایی باعث تمیزی می‌شود و به مبل آسیب نمی‌زند. بعد شامپو فرش و یا ماده شوینده را (بر اساس دستورالعمل آن) به میزان مناسب به آن اضافه کنید. البته همانطور که در قبل هم گفته شد حتما مطمئن شوید که آین شامپو فرش یا ماده شوینده روی پارچه مبل اثر سویی نداشته باشد. بعد از اضافه کردن شامپو فرشهم می‌زنیم تا حسابی کف کند. از همین کف برای شستن مبل استفاده کنید.

مبل‌ها را نمی‌توان با آب فراوان شد.

در پایان موقع آبکشی و جمع کردن کف‌ها از روی مبل است. برای این منظور لگن را با آب ولرم و تمیز پر کنید و پارچه‌ای را در آب فرو ببرید و بعد از آن خوب آب آن را بگیرید. با همین پارچه نمدار شروع کنید به آبکشی مبل و جمع کردن کف‌ها. لازم است این کار را بارها انجام دهید تا زمانی که همه‌ی کف‌های مبل از بین برود.

بعد از این مرحله اجازه دهید تا مبل به مت چند ساعت در معرض باد قرار بگیرد تا تمام نم موجود در آن خشک شود.

پیشنهاد به شما: مقاله خرید مبل راحتی را از دست ندهید.

تمیز کردن مبل با دستگاه بخارشوی:

استفاده از بخارشوی در مقابل روش دستی بسیار راحت‌تر است. بخار آب با نفوذ در تاروپود پارچه و قسمت‌هایی که دست انسان به آن نمی‌رسد باعث تمیزی بیشتر می‌شود. برای استفاده از این دستگاه‌ها طبق دستورالعمل و کاتالوگ حود دستگاه عمل کنید. حتما از پارچه مبل خود نیز اطلاعات کافی داشته باشید و در صورت وجود توضیحات پارچه، به آن توجه کنید. معمولا بخارشوی‌ها فقط با آب کار می‌کنند، در صورتی که بخارشوی شما قابلیت اضافه کردن مواد شوینده را دارد، می‌توانید به آن نیز مواد شوینده را اضافه کنید.

شستن مبل با این دستگاه‌ها چندان پیچیده نیست. در پایان بهتر است برای خشک شدن کامل مبل آن را در معرض هوا قرار دهید تا کاملا خشک شود.

در پایان

از اینکه وقت خودتان را در اختیار ما قرار دادید و این مقاله را تا انتها خواندید بسیار سپاسگزاریم. شما از چه روشی برای شستن مبلمان منزل خود استفاده می‌کنید. خوشحال می‌شویم و برایمان جالب است که از تجربیات شما در این زمینه استفاده کنیم و از شما خواهش می‌کنیم در صورت داشتن تحربه آن را در قسمت نظرات بفرستید. همچنین می‌توانید سوالات خود را از همین قسمت نظرات برای ما بفرستید.سایت چطور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *